Technické tkaniny

Obrázok hlavičky produktu - Technické tkaniny | vomet.sk

Technické tkaniny

Technickými tkaninami rozumieme jemné sitá, ktoré svojim konečným prevedením pripomínajú tkanivo. 

Technické tkaniny majú mnohostranné využitie v najrôznejších odvetviach priemyslu (chemický, potravinársky, sklársky, stavebný) ako napr. triediace a filtračné sitá, jedno alebo viacvrstvové filtre na spracovanie plastov, ochranné zariadenia, výstuže, podpery atď. V súčasnej dobe sa stále viac presadzuje použitie tkanín v architektúre.

Technické tkaniny dodávame v roliach štandardne v šírke 1 m, prípadne nastrihané na požadovaný rozmer. Dĺžka role je obvykle 30 m. 

NAJBEŽNEŠIE POUŽÍVANÉ MATERIÁLY A PREVEDENIE

(podľa DIN ISO)

 • 1.4301
 • 1.4401
 • 1.4404
 • 1.4541
 • 1.4841
 • 1.4310
 • čierna oceľ
 • pozinkovaná oceľ
 • neželezné kovy

S HLADKOU VÄZBOU

Týmto spôsobom väzby sú tkaniny vyrobené najčastejšie. Každý drôt je ohnutý v osnove alebo v útku a toto sa pravidelne strieda.

Product 1 - Image 1

S KEPROVOU VÄZBOU

Keprová väzba

Vždy dva drôty sú ohnuté s následným presadením o jeden drôt (viď. obr.). Táto väzba je volená predovšetkým vtedy, keď je drôt vo vzťahu k rozmerom ôk príliš silný, alebo tam, kde tkanina je príliš jemná, takže drôt pri zahnutí v tkanej väzbe nedrží.

Špicatý alebo striedaný kepr

Tento spôsob väzby sa využíva tam, kde je treba vylúčiť možné priečne posuny. Kvôli často sa vyskytujúcim rozdielom otvorov sa používa hlavne pre zhotovovanie rôznych vložiek a len veľmi zriedka vo filtroch alebo sitách. (viď. obr.).

Product 1 - Image 1

FILTRAČNÉ

HLADKÁ VÄZBA

Drôty útku sú tak tesne u seba, že vzniknú „nulové oká“. Drôty osnovy sú silnejšie ako drôty útku. Dobrá prietočnosť, daná rovnakými otvormi a jednoduché čistenie je hlavnou prednosťou týchto tkanín.

Product 1 - Image 1

KEPROVÁ (SVETELNE NEPRIEPUSTNÁ) VÄZBA

Drôty útku sú v keprovej väzbe umiestnené tesne vedľa seba. Vždy jeden drôt útku leží nad a jeden drôt pod drôtom osnovy. V porovnaní s hladkou väzbou je tu dvojnásobný počet drôtov (viď. obr.).

Product 1 - Image 1

PANCIEROVÁ VÄZBA, RESP. OBRÁTENÝ PÁS

Na rozdiel od pásov tkanej väzby sa väčšina drôtov nachádza v systéme osnovy. Preto sú drôty útku podstatne silnejšie ako drôty osnovy. Táto zvláštna konštrukcia sa vyznačuje veľkou stabilitou a zaručuje dobrú prietočnosť.

Product 1 - Image 1

OTVORENÁ VÄZBA

Táto filtračná tkanina je vyrobená rovnakým spôsobom ako bežné pásy. Útkové drôty nie sú položené tak husto vedľa seba, ale v určitej vzdialenosti a tým sa zväčšuje prietočnosť tkaniny. Nevýhodou je menšia pravidelnosť otvorov. Otvorená filtračná tkanina se vyrába:

 • v hladkej väzbe 
 • v keprovej väzbe

KEPROVÁ PANCIEROVÁ VÄZBA

Ide o technickú tkaninu, kde kombinácia keprovej väzby a umiestnenie väčšiny drôtov v osnove umožňuje vďaka vysokej stabilite a pevnosti použitie v extrémne náročnom prostredí.

Poradenstvo a konzultačná činnosť


Ako vybrať správny produkt?

Ak potrebujete poradiť, neváhajte a pýtajte sa!

Odpovieme vám na vaše otázky a pomôžeme vám s každým krokom pri výbere materiálov a realizácií projektov.

 • poskytneme technické informácie a podklady
 • poradíme so správnym výberom a použití materiálov
 • poskytneme technické doporučenia a riešenia
 • konzultácie v oblasti aplikácie a vhodnosti použitia našich výrobkov

Informujte sa priamo u našich odborníkov

 - vomet.sk

Michal Štrbík

technické tkaniny, tkaniny proti hmyzu, šesťhranné pletivo, zábrany proti vtáctvu, oplotenie

+421 (033) 590 37 23

+421 905 299 783

strbik@vomet.sk
 - vomet.sk

Alena Bohunická

technické tkaniny, tkaniny proti hmyzu, šesťhranné pletivo, zábrany proti vtáctvu

+421 (033) 590 37 27

bohunicka@vomet.sk

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.